Профілактика шкідливих звичок.
Профілактика шкідливих звичок
Куріння — це круто, поки ти не помреш від хвороб, викликаних ним.
Паління є найпоширенішою шкідливою звичкою для організму людини. Мільйони людей на планеті палять цигарки, хоча знають, що паління спричиняє багато захворювань, скорочує життя, призводить до передчасної смерті. Паління вражає не лиш курців. Учені стверджують, що кожна людина страждає від пасивного паління.
Чому ж людина палить? Результати досліджень свідчать про те, що багато курців набули цієї звички у підлітковому віці. Тиск з боку товаришів і бажання бути схожим на дорослих спонукає багатьох підлітків до паління. Паління - не невинні пустощі.
Через нерозуміння, сліпе наслідування моди, дорослих, ровесників підліток починає курити — спочатку робить одну затяжку, викурює одну сигарету, а потім тягнеться до лиховісної пачки знову і знову. І так куріння стає звичкою. А почати куріння набагато легше, ніж покинути. Отож, краще не починати.
Цю згубну звичку важко перебороти, оскільки тютюновий дим містить нікотин, який спричиняє наркотичну залежність у людини, що палить. Нікотин - одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму.
Отруйність нікотину відчув кожний, хто взяв у рот першу в житті сигарету: запаморочення й нудота, а часом і ще неприємніші відчуття, такі як інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль, серцебиття, загальна слабкість, тремтіння рук, блювання, пронос. Поступово організм пристосовується до нікотину і куріння не викликає таких неприємних відчуттів. Хоча отруєння організму триває, але довго воно ніяк не виявляється.
Чому куріння небезпечне?
Шкідлива дія тютюну не обмежується нікотином. Під час горіння сигарета виділяє понад 7 тисяч шкідливих хімічних сполук: канцерогени, радіоактивні метали і токсини. З сигаретним димом ти вдихаєш формальдегід, який викликає захворювання легенів та дихальних шляхів, аміак, сполуки свинцю, чадний газ, бензол — викликає лейкоз та інші форми раку, миш'як, який використовували як хімічну зброю в Першу світову, і навіть радіоактивний полоній.
Куріння сигарет завдає шкоди майже всім органам: легеням, зубам, серцю, шкірі, очам і т. д. Найпоширеніші хвороби, які воно викликає — рак легенів та губ, ішемічну хворобу серця, інсульт, посилення перебігу бронхіальної астми.
Пасивне куріння несе ті самі ризики, що й безпосереднє.
Щороку від куріння помирає 7 млн осіб по всьому світу. В Україні число жертв тютюну — 63 тис. людей щорічно.
Легкі цигарки – омана для курців
Закордонні організації з охорони здоров'я закликають заборонити терміни "легкі" або "м'які" по відношенню до цигарок. Оскільки ці терміни вводять в оману курців, притупляють їхню пильність і не дають курцям прийняти єдине ефективне рішення - відмовитися від паління.
Міжнародна протиракова спілка рекомендує правила, дотримуючись яких, кожен із вас, хто палив, зможе самостійно відвикнути від куріння:
1. Намагайтеся викурювати якомога менше цигарок, ведіть підрахунок викурених за день цигарок, прагніть до того, щоб сьогодні викурити менше ніж учора.
2. Затягуйтеся якомога рідше і не глибоко.
3. Не куріть на голодний шлунок та під час їжі.
4. Між затяжками не залишайте цигарку в роті.
5. Не докурюйте цигарку до кінця, оскільки в окурку найбільше канцерогенів.
6. Не паліть на ходу – інтенсивне дихання та канцерогени попадають глибоко у легені.
7. Якомога довше не паліть після фізичного перевантаження .
8. Віддавайте перевагу цигаркам з фільтром.
9. Час від часу влаштовуйте перерви в палінні.
10. Не паліть, коли не хочеться.
«Кинути курити – найпростіша річ у світі, я сам робив це 1000 разів»
(Марк Твен)
Цигарка – ворог, зброя проти неї – ваша воля.
Профілактика шкідливих звичок
Алкоголізм
Навряд чи якесь свято, сімейні урочистості або день народження обходиться без чарки спиртних напоїв. Вживання вина, пива чи горілки міцно увійшло в побут і традиції нашого народу.
Чверть усіх смертей у віці від 20 до 39 років настає через алкоголь. За даними ВООЗ, у світі в результаті вживання алкоголю відбувається 3,3 мільйона смертей щорічно — це 6% усіх випадків смерті. Всього налічується більше 200 хвороб і травм, які можна пов'язати із вживанням алкоголю: цироз печінки, панкреатит, рак гортані, органів шлунково-кишкового тракту, ослаблення імунної системи, алкогольний синдром плоду, проблеми серцево-судинної системи та багато іншого.
Алкоголь за своїми хімічними властивостями – сильнодіюча отрута, яка краде здоров’я, губить розумові здібності, знищує сім’ю, вбиває душі людей, калічить нащадків, вкорочує молодість, спотворює красу. Серед алкоголіків 5% почали пити до 10 років, 64% - до 15 років.
Вживання і зловживання алкогольними напоями особливо небезпечно в дитячому і підлітковому віці, коли ще не завершилося формування організму.
В організмі дорослих людей алкоголь знешкоджується ферментом дегідрогенази. У дітей цього ферменту немає, а у підлітків його ще дуже мало. Ось чому навіть невелика доля пива, вина, горілки може викликати тяжке алкогольне отруєння. Наслідками «алкогольного захоплення» для підлітків є руйнування статевих залоз, нейронів кори головного мозку, центральної системи секреторних ендокринних систем.
Близько 5% підлітків які почали вживати алкогольні напої в цьому віці, закінчують життя в наркотичному диспансері, психіатричній лікарні або “на вулиці”. Вирватись з цього виру дуже важко. Значно легше в нього не потрапити. І це залежить від вас, вашої волі, ваших переконань вашого світогляду.
Чому алкоголь вживають так багато підлітків? Тому що діти і підлітки дивляться на дорослих, хочуть їх наслідувати, думають, що це модно. Цієї тяги можна позбутися, якщо надлишок енергії спалювати фізичними навантаженнями, спортом, реалізувати себе у цікавій справі. Інакше людина розплачується здоров’ям, руйнуванням сім’ї, коханням, щастям.
Основна небезпека вживання і зловживання спиртними напоями, особливо в підлітковому і юнацькому віці, полягає у виникненні алкогольної залежності, яка поступово переходить у тяжкі захворювання – алкоголізм – і проявляється у необоротному ураженні центральної нервової системи та всіх органів і систем. Розвиваються і психічні зміни, які супроводжуються пригніченістю злісною дратівливістю.
Відмічається прямий зв'язок між рівнем смертності від алкогольних захворювань, кількістю вживання спиртного. Половина транспортних аварій зі смертельними наслідками, убивств і самогубств пов'язані з пияцтвом і алкоголізмом. Молоді люди гинуть від раптової смерті (травма, зупинка серця, гострого отруєння алкоголем), а в старшому віці вмирають від цирозу печінки, захворювань серця і судин, алкогольних психозів, запалення легень, раку гортані і глотки тощо.
Варто задуматися над такими фактами:
• В Україні в наркологічних диспансерах зареєстровано 900 тисяч хронічних алкоголіків.
• Від надмірного споживання алкоголю щороку в Україні гинуть 40 тисяч алкоголіків.
• Україна в Європі займає перше місце з молодіжного алкоголізму!
• Основний споживач пива - це молодь - 76%.
• У 15-16 років кожна 5-та дівчина і 4-ий хлопець регулярно, не менше ніж 2 рази на тиждень п’ють пиво.
• Вік 20 -23 років найбільш поширений серед людей з алкогольними проблемами.
• Смертність у 15-29 років через алкогольне отруєння і травми, пов’язані з ним, складає 65,3%.
· Вадами «п’яного запліднення» є:
Якщо п’є батько – діти народжуються з вадами. Якщо п’є мати -50% дітей помирає до 3-місячного віку від набряку головного мозку.
За останні чотири роки щотижневі вживання міцних алкогольних напоїв серед 15-річних дівчат та 13-річних хлопців зросли більш, ніж в 1,5 рази, а вживання вина серед підлітків різного віку — майже в 2,5 рази.
«Початок шляху – келих, середина – компанія, котра випиває… Кінець – в тюрмі за вбивство у нетверезому стані, в могилі від випадкового легкого захворювання». (Джек Лондон.)
«Пияцтво знищує людину, забирає у неї розум, хоч би на час, і в кінці кінців перетворює її на тварину». (Жан-Жак Руссо.)
«Пияцтво є тренуванням у безумстві». (Піфагор.)
Профілактика шкідливих звичок
Наркоманія
У науковому трактуванні наркоманія — це хворобливий психічний стан, який зумовлений хронічною інтоксикацією внаслідок зловживання наркотичними речовинами і характеризується психічною або фізичною залежністю від них. Наркоманія в наш час досягла масштабів епідемії.
Підлітки вживають наркотики у шість разів частіше, ніж люди інших вікових груп. Небезпека наркоманії очевидна. Статистика свідчить, що в Україні щорічно помирає до 1000 наркоманів. Найчастіше від передозування.
Наркоманія надзвичайно підступна і тяжка хвороба. Вживання наркотиків нищівно руйнує імунітет наркомана, його серцево-судинну систему, внутрішні органи. Життя наркоманів ділиться на дві фази: перша, в якій знаходяться під дією наркотиків, і друга фаза, коли шукають чергову дозу. Нічим іншим наркоман не може займатися, бо починається жахлива "ломка".
НАСЛІДКИ ПІДЛІТКОВОЇ НАРКОМАНІЇ
Наслідки є дуже негативними. Молоді наркомани можуть страждати від затримки в інтелектуальному і фізичному розвитку, у них спостерігаються порушення роботи функцій внутрішніх органів, психічні відхилення, у дівчат – порушення менструального циклу і безпліддя, а у чоловіків – імпотенція. Також нерідко виникають супутні захворювання, що передаються через укол шприца або статевим шляхом: гонорея, сифіліс, ВІЛ, а також інші інфекції.
Наркоманія розвивається стрімко. Важко заздалегідь передбачити, коли забавка переростає в рабську залежність людини від наркотику. Часто досить 1-3 вживань препарату, щоб з’явилася потреба повторити, щоб зродився нездоланний до нього потяг. Досить скоро настає жорстока розплата. Всього кілька тижнів приймання наркотику – і вже спад сил, безсоння, запори, втрата апетиту, схуднення. Жовтяво-сіра висохла шкіра, постаріле обличчя з ранніми зморшками, випадання волосся з голови, поява сивини, пощерблені «гнилі» зуби, кволі м’язи – ось типовий портрет молодого наркомана. Поступово слабнуть, відходять на задній план усі інтереси і захоплення, зникає бажання вчитися, зникають давні друзі, припиняється зацікавлення спортом, музикою, книгами, кінофільмами. Всі думки зосереджуються лише на наркотику. Без нього хворий уже не може жити. Приймає його все частіше, по кілька разів на день, а в перервах між цим у нього не тільки виникає почуття озлоблення до всіх, а й погіршується самопочуття. З’являються різкі і нестерпні болі в животі, ломота в кістках, судоми у м’язах і значне виділення сліз і слини, нудота, блювота, мимовільне виділення сечі і калу. В такому стані хворий втрачає людську подобу, він може здійснити самогубство чи злочин.
Прийом наркотичних засобів може викликати прояв прихованої схильності людини до психічних захворювань. Наприклад, нерідко у наркоманів трапляються випадки психозів з галюцинацією і маячнею. Найважча психічна хвороба – шизофренія – набагато частіше трапляється у тих, хто, не думаючи про наслідки, простягнув руку до наркотиків.
Серед молоді нерідко побутує думка: якщо лише раз спробувати наркотик задля цікавості, то в цьому немає нічого «жахливого». Це дуже небезпечна помилка!!! Навіть після першого знайомства з наркотиком може виникнути алергічна реакція, загостритися прихований порок серця, наступити гостра киснева недостатність у клітинах мозку і серцевому м’язі, що призводить до смерті. І все одно всі наркотичні речовини приводять до залежності, якісь в більшій мірі, якісь - в меншій.
Запам’ятайте!
Тривалість життя людей, які вживають наркотики в молодому віці, часто не перевищує 30-35 років. Майже половина з них покінчують життя самогубством. У решти смерть настає на тлі недоумства, швидкого фізичного виснаження від паралічу дихального центру чи серцево-судинної недостатності. Що молодша людина, то згубніша дія наркотику на її організм. Хронічне отруєння наркотиком різко уповільнює ріст, фізичний і психологічний розвиток підлітка.
Впливає наркоманія і на потомство. Навіть нетривале вживання наркотиків юнаком або дівчиною в 100% випадків відображається на здоров’ї їхніх майбутніх дітей. Без вини покарані, з’являються на світ діти з різними формами недоумства, хворі на епілепсію, шизофренію та інші тяжкі хвороби. Нерідко в дітей трапляються і вроджені фізичні каліцтва.
Зруйнувавши своє здоров’я, наркомани віддаляються від праці, від можливостей самим забезпечувати свої потреби, стають тягарем для рідних і зайвими в суспільстві. Вся їх енергія, всі бажання спрямовані виключно на добування і прийом наркотиків.
Наркоманія калічить особистість, змінює характер людини. Наркомани стають егоїстами, у них формується байдужість, підозріливість, брехливість, емоційна нестійкість (понура дратівливість і агресія змінюється на цілковиту до всього байдужість). У них погіршується пам’ять, розумові здібності деградують до слабоумства й інвалідності. Наркомани важкі у спілкуванні, особливо з близькими людьми. Вони сприймають оточення і своїх рідних як потенційних {C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}ворогів. Наркоман страждає сам і змушує страждати своїх близьких.
Хворі на наркоманію постійно заманюють у свої «ряди» нестійких підлітків, прилучають їх до вживання наркотиків.
Для незаконного придбання наркотику наркоманові потрібно великі кошти. Гостре жадання за будь-яку ціну роздобути гроші штовхає його на злочин: він готовий убити людину, зрадити друга, сім’ю.
Наркоманія – шлях до злочину
Враховуючи велику шкоду для здоров’я від вживання наркотиків, а також соціальні наслідки наркоманії, передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність за викрадання, перевезення, зберігання і збут наркотиків.
Заходи передбачені досить суворі. Кримінальним кодексом України за такі дії, залежно від тяжкості злочину, передбачені покарання до 6 років позбавлення волі, а за вчинені повторно – аж до 10-ти. Суворо карається залучення інших осіб до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин та їх аналогів. Особливо, коли жертвами стають неповнолітні, в цьому випадку передбачено термін ув’язнення до 8 років.
Давайте задумаємось
Подумайте над тим, що вас чекає попереду, якщо ви будете вживати наркотики. Підступність їх у тому, що розплата неминуча. Зробіть одне-єдине зусилля – не піддайтеся спокусі легковажного «знайомства» з наркотичною речовиною! Пам’ятайте, це отрута і неминуча смерть! Скажіть категоричне «ні» добровільному безумству.
Виховуйте в собі моральну чистоту.
Здоров’я, радість життя і щастя у ваших руках!