Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №18 "Ромашка" Жовтоводської міської ради

 





Поради психолога

 

 

"З дітьми багато клопоту,

та без них - і світ немилий"

 

 

 

Коли дитину оточує критика, вона звикає засуджувати.                                                      

 

 

Коли дитину оточує ворожість, вона звикає воювати.                                                         

 

 

 

Коли дитину оточують насмішки, вона стає сором'язливою.                                                  

 

 

Коли дитина живе з почуттям сорому, вона набуває комплексу вени.

 

 

 

 

 

Коли дитина живе в атмосфері толерантності, вона вчиться бути терпимою.

 

 

Коли дитина живе в атмосфері підтримки, вона вчиться бути впевненою в   собі.

 

 

 

Коли дитина живе в атмосфері чесності, вона вчиться справедливості.

 

 

Коли дитину хвалять, вона вчиться цінувати інших.                                                         

 

 

 

Коли дитина живе в атмосфері безпеки, вона вчиться довіряти іншим.

 

 

Коли дитина живе в атмосфері схвалення, вона вчиться любити себе.

 

 

 

Коли дитина живе в атмосфері прийняття доброзичливості, вона вчиться  знаходити любов у цьому світі.

 

 

 

    Сучасна система виховання й навчання дітей дошкільного віку передбачає розкриття й розвиток здібностей кожної дитини. У цьому напрямку роботи чітко визначалася і проблема розвитку та навчання ліворуких дітей. Довгий час у нашому суспільстві цій проблемі не надавали особливого значення, більше того – дорослі намагалися переучувати своїх ліворуких вихованців. Наслідки таких переучувань – серйозні фізіологічні та психічні втрати в розвитку дитини.

 

       Основні функції правої півкулі.

 

- Сприйняття виразності звуків, зокрема голосу людини, аналіз інтонації. Завдяки роботі правої півкулі, людина може впізнавати голос близького, відрізняти чоловічий голос від жіночого, сприймати відтінки інтонації.

 

- Сприйняття мистецтва, світу музики, здатність упізнавати мелодії знайомих пісень, співати, виконувати мелодії на музичних інструментах, складати музичні твори.

 

- Образна пам'ять, здатність зберігати тривалий час враження від побаченого (можливість відшукувати очима необхідну річ, утримувати на ній погляд, стежити за об’єктом, що рахується, розбирати ноти, цифри, дорожні знаки, ієрогліфи).

 

- Орієнтування у просторі ( можливість пам’ятати обстановку у квартирі, розташування вулиць, користування приладами та пристосуваннями тощо).

 

- Переробка інформації в реальному часі.

 

- Зв'язок правої півкулі з несвідомим.

 

 

Наслідки переучування.

 

    Ліворукістьце не просто перевага лівої руки, але й особливий розподіл функцій між півкулями мозку. Переучувати лівшу (в народі – « шульгу») або вчити її, як право руку дитину, - це значить втручатися у вже сформовану й досить важливу складну функціональну систему, прагнути переробити її без достатніх на те підстав. Якщо письмова мова здійснюється лівою рукою, і отже, регулюється правою півкулею, то змушувати дитину писати правою рукою – означає створювати додаткове навантаження для лівої півкулі. Намагання дорослих перевчити малюка, ліпити тільки правою рукою спричиняє неврози, що обумовлено багатьма особливостями: у ліворуких дітей ослаблений імунітет, спостерігається емоційна нестабільність, вони частіше хворіють, піддаються емоційним стресам. Тому до психіки таких дітей має бути особливе ставлення: дорослі повинні проявляти особливу чуйність і тактовність. Для цих дітей характерні наївність, чутливість, упертість, ігнорування заборон, слабкість вольового контролю й поводження. Часто в них спостерігаються страхи, численні міжособистісні проблеми в родині й дитячому колективі.

      Отже, ліворука дитина в сучасній родині, у дошкільній установі або школі потрапляє в умови, які перешкоджають її гармонійному розвитку, можуть деформувати розвиток особистості і становлення міжособистісних взаємин.

     У нашій країні діє прийняте в 1986 році Міністерством охорони здоров`я положення про заборону переучування ліворуких дітей, що охороняє їх право на самобутність. З урахуванням важливості проблеми ліворуких при НДП в Україні створений Центр дитячої психосоматики.

 

 

 

 

                      

 

  У ліворуких дітей спостерігаються особливі здатності до цілісного сприйняття й до передбачення, які виходять за межі простого ймовірного прогнозу. Встановлено, що саме діти-лівші за сприятливих умов здатні до творчого самовираження.

    Лівші успішні в таких видах діяльності:

- спорт(бокс, теніс, борьба, карате);

- малювання, архітектура, ліплення ( здатність організовувати простір, дизайн);

- світ музики й танцю;

- сфери ,де необхідне образне сприйняття й образна пам'ять;

- драматична діяльність;

- вивчення мов.

 

                                                                                       

 

   

Труднощі в навчанні лівші.

 

  Феномен дзеркальних рухів був описаний ще Вастфалем у 1874р. Характерними проявами цього феномену є: дзеркальне письмо, дзеркальне малювання, дзеркальне сприйняття.

  Дзеркальне письмо. Спостерігається у 85% ліворуких, що пояснюється характерною домінантністю правої півкулі. У більшості дітей від 3 до 7 років виявляється спонтанне дзеркальне письмо, що є звичайним етапом оволодіння письмом. Зниження частоти й повне зникнення цього явища спостерігається після 9 років. Таке явище пов’язане з функціональною недостатністю мозолистого тіла, що складається з волокон, які забезпечують фізіологічний синтез: утворення зв’язку між зонами збудження й гальмування пов’язує ліву та праву півкулі головного мозку. Мозолисте тіло у віці 9 років починає досягати функціональної зрілості.

   Дзеркальне малювання прояв не засвоєння дитиною основних принципів орієнтування у просторі.

   Порушення читання. Дислексія- частковий розлад процесу оволодіння читанням, проявляється в численних повторюваних помилках стійкого характеру, обумовлюється не сформованістю психічних функцій. Це порушення є результатом багатьох причин:

- зорово-просторові порушення

( ускладнення у сприйнятті слова як цілого);

- стан функціональної асиметрії півкуль

( жодна з півкуль не здійснює домінуючого контролю за рухом очей);

- порушення темпу і ритму мовлення

( заїкуватість, швидке мовлення) – наслідок переучування лівацтва;

- спадковий чинник.

 

                           

 

 

Розвивальна й корекційна робота.

 

Формування орієнтування в навколишньому просторі

- Визнання просторового розташування предметів стосовно дитини: «Покажи, який предмет розташований праворуч від тебе». Якщо дитині важко виконати це завдання. Слід уточнити, що праворуч – це ближче до правої руки. А ліворуч – ближче до лівої. Можна дати дитині зоровий орієнтир на тілі: «Ліворуч на щічці в тебе родимка».

- Визначення право/лівої сторони за допомогою розташування в кімнаті ліворуч розміщене вікно, праворуч – двері.

- Визначення просторових співвідношень між 2-3 предметами. Спочатку необхідно уточнити розташування двох предметів. Потім дорослий пропонує взяти предмет правою рукою й покласти її біля правої руки, взяти лівою рукою й покласти біля правої руки. Далі дорослий запитує: «Де лежить книжка, праворуч чи ліворуч від зошита?». Потім бере три предмети: «Поклади книжку перед собою, ліворуч від неї поклади олівець, праворуч – ручку».

 

Виправлення порушення читання

   Для корекції порушень у читанні застосовується метод Манової ( болгарський фахівець-дефектолог):

- Перевірити швидкість читання.

- Установивши. Що дитина не може швидко читати. Їй говорять: Хочеш навчитися швидко читати? Це дуже легко зробити. Спочатку треба прочитувати про себе слово, а поті вимовляти його вголос. Причому , коли ти вимовляєш перше слово, переводь погляд на наступне і читай його про себе. Так, вимовляючи перше слово, ти вже будеш готовий вимовити друге і т.д. Спробуй зробити це.

- При невдалій спробі дорослий ще раз пояснює, як потрібно діяти.

Посадка при письмі ліворуких дітей.

- Сидіти прямо, не торкаючись грудьми стола. Ноги всією ступнею стоять на підлозі або підставці, голова трішки нахилена вперед.

- Потрібно сидіти за столом завжди ліворуч від свого сусіда, щоб не заважати одне одному при письмі або малюванні.

- Настільна лампа розміщується праворуч.

- Руки лежать на столі так, щоб лікоть лівої руки небагато виступав за край стола, права – на столі. Притримує зошит.

- Кисть лівої руки має бути звернена до поверхні столу. Точки опори для кисті – фаланги трохи зігнутого мізинця й нижня частина долоні.