Якщо раніше, побачивши людину, яка створює щось незвичне, люди в найкращому разі іронічно посміхалися, то тепер таких навичок пропонують навчатися на курсах і тренінгах. Модне слово креативність замінило слово дивацтво.
Що таке креативність? Креативність (від лат. сгеаtіо — творення, створення) — творча, новаторська діяльність. На курсах і тренінгах дорослих навчають фантазувати й знаходити незвичні способи розв’язання різних проблем.
Чи можна цього навчити дитину? Звісно, причому най краще почати, коли відбувається накопичення життєвого досвіду й розвиток уяви малюка: в 2-4 роки через обігра вання предметів, в 4-7 через сюжетно-рольові ігри. До шкільний вік ще називають віком вигадників і фантазерів. Добре, якщо в цей час поруч із дитиною опиняться люди, які допоможуть розвити й зберегти ці якості, що у свою чергу навчать її втілювати в життя свої мрії.
У принципі вчитися цього можна в будь-якому віці.
Наприклад, дорослий і дошкільник можуть робити це спільно.
Надійний засіб для збагнення будь-якої «науки» — це інтерес і позитивні емоції. А досягти цього найпростіше під час гри.
Допоможіть дитині розвивати творчу уяву й виражати її в малюванні, ліпленні, аплікації, конструюванні, усно му й письмовому викладенні, постановці лялькового те атру. Так ви навчите малюка втілювати в життя його смі ливі задуми. Грайтеся й розвивайтеся разом!
Слово за слово Як відомо, мовлення є найкращим способом вираження думки. Тому, ознайомлюючи малюка з невідомим предметом, спочатку розкажіть про нього, запитайте, що він йому нагадує, а потім запропонуйте пофантазувати, на що цей предмет схожий, якщо прилаштувати до нього якісь деталі.
Пам’ятаєте, як у дитячій пісеньці:
Крапка, крапка і тире Ось обличчя вам нове, Палка, палка, огірок -
Вийшов чоловік нівроку?
Для ЧОГО?
Знайдіть якнайбільше способів застосування відомого предмета, наприклад прищіпки для білизни.
• Простягнувши мотузку в отвори декількох прищіпок, отримаєте незвичайне намисто.
• Закріпивши прищіпки навколо картонного круга, зробіть квіточку або сонечко, а між собою — чоловічка або вежу.
• Залізна пружина перетворить прищіпку на рибку, яку можна ловити вудкою, зробленою із фломастера з при кріпленим до нього на нитці магнітом на холодильник.
• Половинками прищіпок прикрасьте старий квітковий горщик, приклеюючи їх по його периметру.
• Граючи з різнокольоровими прищіпками, закріпіть у свідомості дитини знання про колір.
• 3 різнокольорових прищіпок потренуйтеся викладати послідовності із двох, трьох і більше кольорів.
• Використовуйте їх замість паличок для лічби для озна йомлення з лічбою.
Закрийте пакет із вермішеллю, крупами, ґудзиками, дрібними частинами конструктора за допомогою при щіпки.
Якщо спробуєте продовжити перелік аналогічних премудростей, то переконаєтеся, що навіть звичайна прищіпка, крім її безпосереднього призначення, може перетворитися на конструктор для малюка, набір для творчості, нову гру й просто необхідну в господарстві річ.
Якби...
Придумайте незвичні ситуації та їх можливі наслідки. Для цього стане в пригоді змінений сюжет знайомої казки. Наприклад, щоб трапилося б, якби Колобок був велетнем, або що відбудеться, якщо зустрінуться персонажі з різних казок (наприклад, Буратіно, Червона Шапочка й Курочка Ряба). Подібні ситуації легко придумувати, використовуючи запитання з енциклопедії «чомучок», а ще краще придумувати свої.
Назви по-новому
Читаючи казку, оповідання, вірш, розглядаючи картину, переглядаючи кіно або мультфільм, запропонуйте дитині дати їм нові назви. Ви теж марно не втрачайте часу і придумайте свій варіант. Обговоріть, чия назва більш влучна: дитини, ваша або автора.
Що спільного?
Для цієї гри знадобляться картки з картинками (наприклад, із лото або будь-яких дидактичних ігор). Візьміть навмання дві картки й знайдіть подібності між предметами, зображеними на них (наприклад, слон і чайник).
— Що в них спільного?
— У них є носик. Він великий. В нього може литися водичка.
Наступну пару карток дістає малюк. Для початку до поможіть йому знайти спільні ознаки, а згодом він упора ється із цим самостійно. Гру можна ускладнити, дістаючи три картки й знаходячи спільно між кожною парою пред метів (наприклад, кріт, бульдозер, склянка). Кріт і бульдозер копають землю. Склянка й вікна бульдозера скляні. Кріт і склянка живуть у темряві. Кріт під землею, а склянка —у шафі. Намагайтеся знайти якнайбільше ознак, що поєднують пари слів.
Вигадай історію
Для цієї гри знадобляться ті самі картки. Не підглядаючи, візьміть одну з них і почніть історію з предмета, зображеного на картинці. Наступну картку дістає малюк і продовжує розповідь. Викладаючи картки ланцюжком по черзі, мама й малюк складають незвичайну історію.
Незабаром ваша дитина самостійно складатиме розповідь за картинками.
Юний письменник
Дитині, яка вміє писати, запропонуйте виготовити власну книжку. Для цього візьміть маленький альбом для фотографій, у який вставляйте записані малюком на невеликих аркушах історії, намальовані до них картинки й виконані аплікації. Коли він виросте, ця книжка для нього стане доброю звісточкою з дитинства, а можливо, навіть першою книгою майбутнього письменника.
Театр
Інсценуйте вашу незвичайну історію. По ходу постановки змінюйте сюжет і вчіться імпровізувати. Допоможіть малюкові передати настрій персонажа, придумуючи жести й інтонацію. Виконувати ролі в спектаклі можуть дорослі й діти, ляльки й інші іграшки. Тут існує багато можливостей для прояву уяви й творчого мислення (виготовлення декорацій, ляльок і костюмів для них). Декорації можна виготовити із тканини й великих аркушів паперу, прикрашаючи їх фарбами, розшиваючи нитками, створюючи аплікації; акторів для лялькового театру — з усіляких підручних засобів: картинок, вирізаних зі старих журналів із прикріпленою до них паличкою або підставкою, розмальованих і прикрашених ложок, паперових пакетів і тарілок, рукавичок, шкарпеток, оздобленої долоні й усього того, що підкаже ваша фантазія.